Produkty na siwe włosy

Jak i dlaczego włosy siwieją?

siwe włosy przyczyna

Niestety nie jest prawdą ogólne stwierdzenie, że włosy siwieją tylko u osób starszych. Pierwsze siwe włosy pojawiają się zazwyczaj między 30, a 40 rokiem życia, ale obecnie można spotkać wiele młodszych osób, u których z powodu nadmiernego stresu lub choroby pojawiają się szare czy białe włosy. Dlaczego włosy siwieją?

Melanocyty

Za naturalny kolor naszych włosów odpowiedzialne są znajdujące się w korzeniach włosa melanocyty – komórki wytwarzające substancje koloryzujące – melaniny. Melanina to bardzo ogólne określenie barwnika włosów, ponieważ we włosach posiadamy dwa rodzaje pigmentu:

eumelanina – dająca kolory brązowe i czarne;
feomelanina – dająca kolory żółte, pomarańczowe i czerwone.

Konkretny kolor włosów powstaje w wyniku osiadania mikroskopijnych, ziarnistych cząsteczek barwnika na keratynowych włóknach, z których zbudowany jest pojedynczy włos. Również inkluzje powietrza, które powodują załamanie światła, determinują nasz naturalny kolor włosów.

Jak powstają siwe włosy

Pierwsze siwe włosy pojawiają się w wyniku zaprzestania produkcji barwnika, gdy melanocyty przestają prawidłowo funkcjonować. Te „siwe włosy” tak naprawdę wcale nie siwe. Czupryna ma wtedy kolor keratyn, z których włosy są zbudowane – biały lub lekko beżowy, czasami z odcieniem żółtego. Siwy kolor jest złudzeniem powstającym w zestawieniu z włosami jeszcze posiadającymi pigment.

Dlaczego włosy siwieją

Fizjologiczne (tzw starcze) siwienie może rozpocząć się już między 30 a 40 rokiem życia. Jeżeli u osób w wieku 20-30 lat widzimy „szron” pokrywający skronie, to mamy do czynienia z siwizną przedwczesną. Ale bezbarwne włosy mogą pojawić się dużo wcześniej w wyniku przebycia niektórych chorób, bardzo silnego stresu albo znacznego wyniszczenia organizmu. Pod wpływem ogromnego stresu może dojść do sytuacji, by w kilka godzin, zupełnie osiwieć.

Ale przecież jest wiele osób, które mimo sędziwego wieku zachowały swój naturalny kolor włosów. Prawdopodobnie jest to zasługa genów, to one warunkują wiek i tempo, w jakim się siwienie zaczyna i postępuje.

Kto szybciej siwieje

Wiemy już, dlaczego włosy siwieją. Ale kogo szybciej spotyka ten problem?

Siwe włosy są zupełnie puste w środku. Trzeba o nie dbać, jeśli wystawiamy je na słońce bo promieniowanie UV i m bardzo szkodzi. Dlatego szybciej siwieją osoby często korzystające z kąpieli słonecznych. Szybciej siwieją też palacze i osoby niedożywione. Owo niedożywienie może mieć różny charakter: może to być ogólny brak pożywienia, albo, co bardzo często się zdarza, źle dobrana dieta, która powoduje niedobory konkretnych składników.

Wieloletnie badania i obserwacje potwierdzają tezę, że dieta uboga w witaminy z grupy B sprawia, że włosy są ogólnie słabsze, a także wcześniej pojawia się siwizna. Najbardziej niebezpieczne są niedobory biotyny, czyli witaminy H, kwasu foliowego (witaminy B3), kwasu was pantotenowego (witaminy B5) oraz kwasu para aminobenzoesowego (PABA). Często w organizmie brakuje miedzi, cynku, żelaza i selenu – to też przyspiesza proces siwienia włosów.

Niestety siwienie to też sprawa genetyczna, jeśli nasi rodzice wcześnie stali się szpakowaci, nas też ten problem może szybko spotkać.